INICJATYWY CKZIU

Strona główna >> CKZiU >> INICJATYWY CKZIU
  • W ramach projektu „Staże dla uczniów CKZiU szansą na lepszy start” realizowanego w partnerstwie z firmą Inter-Communications Beata Odrzwolska-Kokoszka  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, przeprowadzono staże dla 100 uczennic i uczniów, w tym 29 niepełnosprawnych uczących się szkołach zawodowych dla młodzieży wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Staże były realizowane w 18 firmach w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 roku. Program stażu wykraczał poza program nauczania dla danego zawodu i był okazją do poszerzenia kompetencji zawodowych. Uczniowie – uczestnicy projektu za wykonaną prace otrzymali wynagrodzenie finansowe.

CKZiU pozyskało sprzęt na wyposażenie pracowni zawodowych o wartości ponad 210 tys. zł

 

  • Z naszej inicjatywy powstał miesięcznik -PREKURSOR kulturalny periodyk młodzieży CKZiU.

 

  • Zainicjowaliśmy spotkanie edukacyjne dla uczniów zorganizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu w ramach IX edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. W spotkaniach udział wzięli:  przedstawiciele Działu Spraw Organizacyjno – Prawnych, Informacji, Promocji i Archiwizacji Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu,  funkcjonariusze obsługujący Mobilne Centrum Monitorowania Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach.

 

  • Zorganizowaliśmy wystawę prezentującej szkołę w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, z wykorzystaniem zdjęć w formie tradycyjnej i cyfrowej oraz pomocy dydaktycznych charakterystycznych dla poszczególnych kierunków.

 

  • Przygotowaliśmy wystawę o  CKZIU w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, z wykorzystaniem zdjęć przedstawiających kierunki kształcenia oraz współpracę międzynarodową .

 

  • „Dzień Bezpieczeństwa”  w CKZiU we współpracy z policją, WORD-em, OSK „Dora i Piotr”, Auto-Test Ruchniak . Młodzież miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Mogli spróbować precyzyjnej jazdy samochodem dzięki uczestnictwu w “próbie Stewarta”. Zaproszona szkoła nauki jazdy umożliwiła także młodzieży ćwiczenie jazdy w symulowanym poślizgu. Dzięki licznym konkursom (na przykład na znajomość przepisów ruchu drogowego, wymianę koła) uczestnicy przypominali sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Symulator jazdy i zderzeń oraz alkogogle oddziaływały na wyobraźnię młodych, by przestrzec przed brakiem odpowiedzialności, rozsądku i brawurą na drodze. Wszyscy uczestnicy „Dnia bezpieczeństwa” mieli okazję podziwiać samochody zabytkowe, odrestaurowane na warsztatach szkolnych oraz obejrzeć filmy o profilaktyce bezpieczeństwa drogowego. Wśród atrakcji nie zabrakło samochodu o napędzie elektrycznym, którego konwersji dokonano przy udziale młodzieży szkoły w serwisie Auto-Test Ruchniak. Chętni zdawali egzamin na kartę rowerową, a kulminacją był pokaz wspólnych działań straży pożarnej, policji i służb medycznych.

 

  • Braliśmy udział w podsumowania projektu „Mam zawód - mam  pracę w regionie”, organizowanym w Expo Silesia w Sosnowcu.

 

  • Braliśmy udział w spotkaniach z ważnymi osobami i przedstawicielami instytucji m.in. w :

 

- lekcjach  europejskich prowadzonych  przez pracownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice

- spotkaniu z nadkomisarz Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zorganizowane przez WSZOP w Katowicach – spotkanie z cyklu „Ciekawa lekcja”

- Akademii  nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej

- spotkaniu z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów

- spotkaniu z pracownikiem Urzędu Skarbowego w Sosnowcu

- spotkaniu w ramach pro aktywnej polityki informacyjnej z przedstawicielem WKU-Będzin

- spotkaniu z parlamentarzystami - posłanką do Parlamentu Europejskiego - panią Małgorzatą Handzlik, posłem na Sejm RP panem Jarosławem Piętą oraz radną Rady Miasta Sosnowca panią Danutą Gojna – Ucińską

 

- prelekcji posła na Sejm RP, p. J Pięty

 

  • W CKZU odbyła się prelekcja p. Bożeny Kowalskiej, kuratora Sądu Rejonowego w Sosnowcu z II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Wykonującego Orzeczenia w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich nt. „Odpowiedzialność rodzicielska; odpowiedzialność karna nieletnich, patologie wśród młodzieży.”” Prelekcja odbyła się w dla rodziców wszystkich klas pierwszych; po zakończeniu prelekcji rodzice mieli możliwość skorzystania  z konsultacji indywidualnych .

 

  • Z inicjatywy naszych nauczycieli przygotowaliśmy wniosek do Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu na realizację programów profilaktycznych „Korekta”, „Dziękuję, nie palę” oraz „FAS. Masz wybór” . Programy uzyskały pozytywna opinię. W zajęciach brali udział nasi uczniowie.

 

  • „Dzień bez papierosa” –wspólnie z Sanepidem zorganizowaliśmy „Dzień bez papierosa”. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przekonywali Sosnowiczan o szkodliwości palenia papierosów. Imprezie towarzyszyły  konkursy, plakaty, stoisko do mierzenia ciśnienia tętniczego.

 

  • Nastrojowy koncert z cyklu „Muzyczne korytarze. Jesienna zaduma”. Jest to impreza organizowana na szkolnym korytarzu… W pierwszej części uczniowie recytowali ulubioną poezję, śpiewali, a nawet rapowali. Natomiast w  drugiej części odbył się występ zaproszonych gości. Tegoroczny koncert uświetnił występ krakowskiego zespołu Tania Odzież. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć covery znanych utworów m.in. Moloko, Coldplay’a, Kombi, a nawet... Britney Spears. Nowe aranżacje znanych nam piosenek w wykonaniu krakowskiego kwartetu były dla nas  nieraz zaskakujące, a nawet szokujące, ale z pewnością nikt nie poczuł się zawiedziony. Spotkaniu towarzyszyła degustacja domowych ciast w miłej, kawiarnianej atmosferze.

 

  • 12 stycznia 2014r.  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w CKZIU.W tym roku przyświecało nam hasło “Tęczowa orkiestra”, w związku z czym  przez cały dzień w szkolnej sali gimnastycznej powstawało ogromne tęczowe serce. Uczniowie naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także innych sosnowieckich szkół, dali z siebie wszystko. Licytowali przedmioty, śpiewali i bawili się przez cały dzień. Atrakcji przewidzianych było mnóstwo, zarówno dla młodych jak i starszych. Po raz pierwszy została również zorganizowana dla dzieci w wieku przedszkolnym Strefa Malucha, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród przybyłych do nas gości. Do wspólnej zabawy przyłączyły się także firmy z regionu, przedsiębiorcy oraz lokalne media.

 

  •  Powstał klub ludzi nieobojętnych, w którym uczniowie naszej szkoły poznają inny świat, świat ludzi niepełnosprawnych, potrzebujących. Młodzież angażuje się w akcje charytatywne, organizuje imprezy, działa w wolontariacie, przez co zdobywa nowe doświadczenia zawodowe i życiowe.

 

  • Odbywały się DNI OTWARTE, w czasie których zorganizowaliśmy dla gimnazjalistów i ich rodziców  wiele atrakcji. Nasi goście mogli zobaczyć bazę dydaktyczną CKZIU. Prezentacji naszej oferty edukacyjnej towarzyszyły lekcje otwarte, warsztaty zawodoznawcze, konkursy, wystawy.

 

  • W dniach 18-24.11.2013r. odbywał się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Jego założeniem jest ponadnarodowe wsparcie i stworzenie klimatu dla postaw przedsiębiorczych. Przedsięwzięcia organizowane w ramach ŚTP wzmacniającą praktyczną stronę edukacji ekonomicznej, pozwalają przyjrzeć się działalności firm z bliska i zrozumieć, na czym polega istota biznesu. W związku z tym w naszej szkole zorganizowaliśmy między innymi kiermasz zdrowej żywności, dzięki czemu uczniowie mieli okazję uczyć się przedsiębiorczości w praktyce. Poza tym przeprowadzone zostały także twórcze warsztaty dla gimnazjalistów. W ramach „Otwartej firmy” nasi uczniowie odwiedzili zaprzyjaźnione przedsiębiorstwa, zaś w szkole odbyły się spotkania z fachowcami z różnych dziedzin, aby poprowadzili oni „biznes przy tablicy”. Z pewnością w bogatej ofercie tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego.

 

  • W dniach od 14 do20.10.2013r. w naszej szkole odbywał się już V Ogólnopolski Tydzień Kariery. Hasło przewodnie tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało: „Odkryj talenty swojego dziecka”. W ramach pracy OTK w CKZIU odbyło się szereg warsztatów dla gimnazjalistów, dzięki którym mogli oni odkryć własne uzdolnienia. Głównym celem tych działań było popularyzowanie orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej, z uwzględnieniem zagadnienia  „talent”.

 

  • W dniu 13.12.2013 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyła się konferencja szkolnych doradców zawodowych. Podczas konferencji wicedyrektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Pani Ewa Bartosińska zapoznała doradców ze strukturą, ofertą edukacyjną i atutami CKZiU, natomiast wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego i praktycznego Pan Zbigniew Zalas przedstawił ścieżki kariery zawodowej oraz możliwości zdobywania kwalifikacji. Doradcy zwiedzali placówki wchodzące w skład Centrum. W każdej z placówek kierownicy kształcenia praktycznego prezentowali nowoczesne pracownie, w których odbywa się kształcenie zawodowe

 

  • Od 1.04  do 1.06.2014r. w Centrum Informacji Miejskiej wszyscy sosnowiczanie mieli okazję oglądać grafiki uczennicy Technikum Nr2 Architektoniczno- Budowlanego w CKZiU, Angeliki Stadler. Nasza uczennica prezentowała swoje prace rysunkowe, a także modele architektoniczne.

 

 

  • W regionalnym konkursie „Gimnazjalisto – zostań architektem swojej kariery” wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn z sosnowieckich gimnazjów. W pierwszym etapie gimnazjaliści zmagali się z testem z zakresu historii sztuki, natomiast drugi etap obejmował zadania praktyczne, m.in. ułożenie budowli z puzzli 3D, malowanie witraży na szklanych bloczkach, wykonanie barwnych kompozycji poprzez nasadzenia roślin oraz wiele innych konkurencji. Co roku nasz konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży, co jest dla nas wielką satysfakcją, ponieważ jego celem jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań zawodami branży budowlanej,  podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących wyboru ścieżek kariery oraz zachęcanie młodzieży do rozwijania swoich uzdolnień i pasji. Konkurs co roku swoim patronatem obejmuje Śląska Izba Budownictwa.

 

  • W dniu 24 kwietnia 2014 roku w Fabryce MAPEI Polska w Gliwicach odbył się
    III Ogólnopolski Finał Turnieju „Buduj z Pasją”. Organizatorem Turnieju jest Krajowa Federacja Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani” z siedzibą w Warszawie wraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Sosnowca (Kilińskiego 25). Głównym sponsorem imprezy  była Firma MAPEI Polska S.A. Do finału zakwalifikowało się dwanaście, dwuosobowych drużyn – zwycięzców etapów regionalnych. Reprezentowali oni następujące miasta: Lublin, Stalową Wolę, Limanową, Warszawę – dwie drużyny, Włocławek, Sandomierz, Pabianice, Olsztyn, Racibórz, Gliwice i Sosnowiec. Turniej, jest imprezą cykliczną, odbywa się zgodnie ze standardami obowiązującymi na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Celem konkursu jest popularyzacja zawodów związanych z budownictwem, wdrażanie do nowych technologii oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami  i ich opiekunami. Finaliści Turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez MAPEI Polska. W tegorocznej edycji drużyna z naszej szkoły zajęła siódme miejsce.

 

  • Przygotowaliśmy film promocyjny  o Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pt. „Dołącz do nas!” . Film można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

 

  • 11 marca 2014 r.Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 w Sosnowcu zorganizowało konferencję pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca pana Kazimierza Górskiego „Problematyka doradztwa edukacyjno-zawodowego w nowej perspektywie 2014-2020”. Podczas konferencji przedstawiono zagadnienia związane z doradztwem edukacyjno–zawodowym takie jak: systemy doradztwa zawodowego w perspektywie lokalnej i regionalnej (Sosnowiec, Jaworzno, Kraków), wymagania rynku pracy wobec absolwentów szkół, nowa perspektywa dla doradztwa edukacyjno–zawodowego w oparciu o projekty na lata 2014 - 2020.  W gronie prelegentów znalazły się autorytety w dziedzinie doradztwa zawodowego, w tym przedstawiciele KOWEZIU, PUP ,RODN WOM, ROM-E Metis, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Krakowskiej, Wyższej Szkoły Humanitas. W konferencji uczestniczyli doradcy zawodowi zatrudnieni w szkołach, OHP, PUP, pedagodzy, psycholodzy, bibliotekarze, lokalni pracodawcy, przedstawiciele uczelni i szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu oraz lokalnych samorządów, KOWEZiU, , WOM, ROM-METIS, Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych

 

  • W dniu 18 marca 2014r, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, odbyły się Targi Pracy, zorganizowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Katowicach, Agencję Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 firm, które oferowały stanowiska pracy dla osób bezrobotnych oraz uczących się, Wojewódzki Urząd Pracy z Katowic, Powiatowe Urzędy Pracy z Sosnowca, Jaworzna, Będzina, Katowic, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, MBP OHP Katowice oraz Filie z Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Sosnowca. Łącznie przedstawiono klientom Targów ok. 1500 ofert pracy stałej i tymczasowej. Podczas Targów odbyły się liczne szkolenia dla młodzieży z sosnowieckich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, prowadzone przez doradców zawodowych MCIZ oraz MCK, a także prawnika Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

               Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - łącznie odwiedziło je ok. 800 osób.