NPRCz

Strona główna >> NPRCz

 

Drodzy Czytelnicy-Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Z radością informujemy, że nasze Centrum otrzymało dotację w kwocie 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami i książkami naukowymi)  w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”  - Priorytet 3.

Program ma na celu wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży przez promocję czytelnictwa i zakup nowości wydawniczych. W imieniu CKZiU działania realizowane będą w Technikum nr 4 Transportowym.

W związku z tym zwracamy się z serdeczną prośbą do Wszystkich osób o  przedstawianie propozycji tytułów książek, które warto zakupić do biblioteki szkolnej. Mogą to być np. kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe, reportaże i wszystkie inne, które są Państwa zdaniem godne polecenia.

Zapraszamy do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zbiory naszej biblioteki szkolnej.Drodzy Uczniowie, prosimy, abyście rozejrzeli się po półkach księgarskich i przedstawili Wasze propozycje.  Czekamy na nie do 6 października  2017 roku.Propozycje tytułów książek prosimy przekazywać bezpośrednio do nauczycieli bibliotekarzy i wychowawców.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach.

Szczegóły w załącznikach.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - podsumowanie

Podczas uroczystego apelu, w dniu 6 grudnia, dokonano podsumowania przedsięwzięć, które wiązały się z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole.  Przypomniano dotychczasowe działania odbywające się w  trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku szkolnego. Wyłonieni zostali laureaci konkursów literackich, których tematy zostały ogłoszone we wrześniu. Przez kilka miesięcy uczniowie pracowali nad zagadnieniami, w których próbowali odpowiedzieć na pytania o to, jaka książka wywarła największy wpływ na ich życie lub też,  jak książki wpływały na życie bohaterów literackich.  W gronie laureatów znaleźli się: Gloria Klekotko 1EO, Kamil Kucięba 3KT, Estera Sładki 1ST. Do grona najlepszych zaliczono również prace, których autorami są: Marcin Sołtys 3ET, Iza Wróbel 2KS, Natalia Siejak 1EL, Izabella Kostorz 1KT, Michał Grabowski 2KT, Roksana Arciemień 1EO, Bartosz Flak 2KS, Łukasz Osuch 3ET. Wyróżnieni uczniowie z rąk p. Agnieszki Kamer-kierownika kształcenia praktycznego, otrzymali nagrody w postaci książek z autografem oraz  pamiątkowe dyplomy. Uczniowie wszystkich klas bardzo aktywnie włączyli się w realizację tego projektu, wpłynęło wiele wartościowych prac, w których przedstawiono różnorodny sposób ujęcia tematu. Prace oceniały polonistki naszej szkoły: p. Joanna Czuber, p. Bożena Lasota oraz p. B. Olczyk. Nagrodami uhonorowani zostali także uczniowie, których prace fotograficzne wpłynęły na konkurs, w którym motywem przewodnim była książka:  Anna i LilliaPetruniak 2EL, Filip Kopczyński 1KT, Adam Siedlecki 2EO, Kosma Klejnowski 1ST, Mateusz Hołdowicz 3KT, Tymoteusz Muszala 3KT, Oskar Sejfried 1EO. 

 

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - Finał

Przedstawiamy pełny wykaz nowości książkowych zakupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  (Priorytet 3 dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów przez  promocję czytelnictwa i zakup nowości wydawniczych).  W ramach programu zakupiono do biblioteki szkolnej 691 egzemplarzy książek (literatura obyczajowa, młodzieżowa, fantastyka, popularno-naukowa, biografie, lektury…).  Książki są już dostępne do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do korzystania z nowości!  Życzymy miłej lektury!

Listopad 2017

Listopad w naszej szkole obfitował w liczne wydarzenia stanowiące integralną część  działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W dniu 20 listopada nasze Technikum odwiedził pan dr Marcin Maciołek, pracownik naukowy Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie z różnych klas uczestniczyli w tym dniu w wykładach  poświęconych dziejom książki i druku. Zagadnienia poruszane przez wykładowcę dotyczyły tworzenia książki rękopiśmiennej na przykładzie Psałterza Floriańskiego. Drugi z wykładów poświęcony był  natomiast wynalazkowi druku oraz pierwszym drukarzom na ziemiach polskich. Po zajęciach był czas na chwilę rozmowy z panem doktorem Maciołkiem na temat poruszanych tematów. Była wtedy również okazja do uzyskania osobistej dedykacji i  autografu  na książce „U źródeł słów” autorstwa naszego gościa. Swobodna rozmowa na temat wydanej książki oraz pracy nad nią dopełniły całości spotkania.

 

W niedzielne popołudnie 26 listopada 2017 r. nasi uczniowie zaprezentowali dla środowiska parafii św. Barbary w Sosnowcu liryczny program, upamiętniający najwybitniejszych polskich artystów: pisarzy, poetów i kompozytorów. Te „Literackie zaduszki” zabrzmiały przed ołtarzem z całą mocą artystycznego wyrazu, a uczniowie w niezwykle piękny sposób zaprezentowali trudne teksty romantyczne, młodopolskie i współczesne, wzbudzając zachwyt publiczności.

W dniu 27 listopada odbył się w naszej szkole II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski o Tematyce Podróżniczej.  W zmaganiach konkursowych udział wzięło 31 uczestników z sosnowieckich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przy tej okazji,  w programie rywalizacji pojawiła się nowa kategoria konkursowa upamiętniająca Ogólnopolski Dzień  Głośnego Czytania.

W dniu 28 listopada  dokładnie w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, uczniowie drugich i trzecich klas wzięli udział w wycieczce do Krakowa śladami młodopolskich artystów. Zobaczyli między innymi: Katedrę na Wawelu, Dom Towarzystwa Lekarskiego, gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego, Bazylikę św. Franciszka z Asyżu oraz słynną kawiarnię-Jamę Michalikową. Poprzez popularyzację twórczości artystów okresu Młodej Polski wycieczka była nie tylko interesującą lekcją języka polskiego, ale wpisała się też w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dnia 29 listopada odbył się szkolny konkurs „Mistrz angielskiej wymowy” zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnicy z klas drugich i trzecich zmierzyli się z fragmentem powieści „Ostatni Mohikanin” w oryginale.

 

W czwartkowy wieczór 30 listopada 2017 r. w szkole odbyła się premiera „Dziadów”, które w nowej odsłonie przygotowali uczniowie naszego zespołu teatralnego. Widowisko miało w sobie tajemniczy nastrój, magiczny charakter i wiele fantastycznych elementów, które w brawurowy sposób zagrała młodzież niemal wszystkich klas. Taniec, muzyka, obraz i klasyka polskiej literatury przemówiły do widzów bogactwem środków artystycznych i wzruszyły widzów, którzy długo oklaskiwali młodych aktorów.

W szkole trwa ponadto wystawa  zdjęć  z motywem książki. Fotografie wykonane są przez uczniów naszej szkoły, przedstawiają najróżniejsze ujęcia tematu. Ciekawostką  są zdjęcia ukazujące połączenie wątku przewodniego wystawy z  transportem kolejowym – jednym z kierunków kształcenia prowadzonym w naszym technikum. Uzupełnieniem niejako wystawy  fotograficznej jest prezentacja prac plastycznych wykonanych techniką rysowania ołówkiem.  Pomysłodawcą tej drugiej z wystaw a zarazem  autorem szkiców przedstawiających postaci literackie jest uczeń Sebastian Ściślak z klasy 3LT.

Rodzice naszych uczniów podczas listopadowych zebrań zostali zapoznani z realizacją NPRC  w naszej szkole oraz wpływem czytania na rozwój młodzieży.  Zostali również zaproszeni na spektakl oparty na motywach II części Dziadów w wykonaniu naszych uczniów.

W listopadzie w kolejnych klasach odbywały się realizacje projektów  edukacyjnych:

klasa 2ST  realizowała projekt edukacyjny zatytułowany „W poszukiwaniu pasji życia. Podróż z książką”.  Projekt powstawał przez kilka kolejnych tygodni pod kierunkiem wychowawcy klasy pani Jolanty Musialik a jego podsumowanie odbyło się w dniu 9 listopada. 

 

Pod kierunkiem p. Roberta Jastrzębskiego klasa 3ET  przygotowywała projekt polegający na recenzowaniu wybranych i przeczytanych przez siebie książek po angielsku. Finalizacja projektu miała miejsce w dniu 29 listopada.

 

Pani  Bożena Lasota była opiekunem projektów realizowanych w klasach pierwszych i drugich na lekcjach języka polskiego. Uczniowie klasy 1EO  i 1KT przez kilka tygodni realizowali temat polegający na zaprezentowaniu ulubionej książki w formie dłuższej ustnej wypowiedzi.

Ten sam projekt w klasie 1ST realizowała także p. Beata Olczyk  (Podsumowanie nastąpiło w dniu 2 listopada).

 

Uczniowie z klasy 2EO również pod kierunkiem p. B. Lasoty wzięli udział  w konkursie polegającym na recytacji wybranego tekstu poetyckiego ( 22 listopada).

Pani Bożena Lasota oraz p. Joanna Czuber  były ponadto opiekunami projektu: „Która książka wywarła największy wpływ na Twoje życie? Rozwiń myśl odwołując się do swoich doświadczeń czytelniczych”, Projekt realizowany był we wszystkich klasach naszej szkoły. Uczniowie od września zmagali się z powyższym tematem. Posumowanie wyników oraz omówienie przebiegu realizacji nastąpi w kolejnym miesiącu. W realizację projektu włączyła się p. Beata Olczyk realizując go w klasie 1ST.

W uzupełnieniu realizacja projektów prowadzonych przez p. Renatę Pustuł w październiku 2017 r.

klasa 3LT, 3KT, 3ET – „Dlaczego czytamy książki” – podsumowanie działań w dniach  02 i 05 października.

klasa 3LT, 3KT, 3ET – „Świat bajek na podstawie baśni niemieckojęzycznych: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Czterej muzykanci z Bremy, Szczęśliwy Jaś” – podsumowanie projektu w dniach  09 i 12 października.

Klasa 3LT, 3KT, 3ET – „Moja ulubiona książka” – podsumowanie i omówienie nastąpiło w dniach: 16 i 19 października.

Listopad to dla biblioteki szkolnej intensyfikacja zakupów  książek. Uczniowie ze wszystkich klas aktywnie włączają się w prace  techniczne polegające na obkładaniu książek, stemplowaniu, naklejaniu kodów kreskowych.

 

Październik 2017

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku upłynęła pod znakiem przygotowań do wyjazdu uczniów naszej szkoły na XXI Międzynarodowe TargiKsiążki do Krakowa.Grupa liczyła 35 osób a jej uczestnicyreprezentowali uczniów z  wszystkich poziomów klas. Wycieczkaodbyła się w dniu 27 października, w drugim dniu trwania imprezy. Przed wyjazdem odbywały  się spotkania z młodzieżą wyjeżdżającą na Targi. Uczniom przekazano informacje dotyczące charakteru imprezy, programu towarzyszącego, listy wystawców oraz twórców obecnych podczas trwania Targów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Książki były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”.

 

Tych kilka godzin spędzonych przez uczniów w halach wystawienniczych na Targach Książki poprzedzone zostało wycieczką do Biblioteki Jagiellońskiej.Po krótkiej informacji  na temat historii Biblioteki i samego budynku,  uczniowie podzieleni na dwie grupy pod opieką przewodników rozpoczęli zwiedzanie. Duże wrażenie na naszych uczniach zrobiła Czytelnia zbiorów specjalnych oraz Czytelnia Główna. Uczniowie zobaczyli sposoby magazynowania zbiorów, zwiedzili także Klinikę Papieru w której zapoznani zostali z procesem odkwaszania zbiorów.

 

Kolejnym punktem programu było Muzeum Narodowe  Kamienica Szołayskich i dwie, jakże różne od siebie wystawy.  Wystawa "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz" w Krakowie to wielki pokaz prac wykonanych przez więźniów. Druga wystawa w Kamienicy Szołąyskich, którą zwiedzali nasi uczniowie to „Szuflada Szymborskiej”. W kilku pomieszczeniach urządzona została wystawa zbiorów naszej noblistki,  jej wyklejanek, bibelotów, książek, przedmiotów z jej mieszkania. Wystawa przedstawia rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki, pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół.

W październiku uczniowie dostarczali  do biblioteki szkolnej wykonane przez siebie zdjęcia z motywem książki.  Wystawa fotograficzna  a tym samym poznanie efektów prac uczniów odbędzie się w kolejnym miesiącu.

Rozpoczęła się już realizacja pierwszych projektów edukacyjnych.  Z tematem „Let`sDiscoverAmerica” zmierzyli się uczniowie klas: 3KT oraz 3LT pod kierunkiem prof. Roberta Jastrzębskiego.  Projekt został zrealizowany w oparciu o wielotomową publikację History of the United States.

W październiku również określone zostały zasady współpracy pomiędzy Biblioteką szkolną CKZiU – Technikum nr 4 Transportowego a Biblioteką Pedagogiczną w Katowicach-Filią w Sosnowcu. Biblioteka Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała plan zakupów nowości książkowych do biblioteki szkolnej, w tym także tych, przeznaczonych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Cały czas trwa zamawianie nowości książkowych zaproponowanych przez naszych czytelników do biblioteki szkolnej.Pierwsza przesyłka z książkami dotarła do biblioteki w dniu 28 października.

Na korytarzu szkolnym wywieszono informacje o programie  III Śląskich Targów Książki w Katowicach,  które odbywać się będą w dniach 10-12 listopada.

 

 

Wrzesień 2017

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyła kampania informacyjna dotycząca realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Cała społeczność szkolna została zapoznana z założeniami programu, którego realizacja odbywa się w CKZiU - Technikum nr 4 Transportowym. 

Przedsięwzięcie zainicjowało Narodowe Czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Ta ogólnopolska impreza odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowana jest corocznie w naszej szkole. W tym roku w uroczystości udział wzięły klasy pierwsze naszego Technikum oraz jedna z klas maturalnych.

Wszelkie najważniejsze informacje o NPRC umieszczone zostały w gablotach szkolnych, ponadto uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty zachęcające do udziału w konkursach i projektach. Ogłoszony został konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęć z motywem książki.

Do końca października trwa konkurs na najlepszą pracę literacką z języka polskiego. Proponowany temat dla klas pierwszych i drugich to: „Która książka wywarła największy wpływ na Twoje życie? Rozwiń myśl odwołując się do swoich doświadczeń czytelniczych”.

Klasy trzecie i czwarte piszą prace na temat: „Zaprezentuj wpływ książek na życie bohaterów odwołując się do wybranych dzieł literatury polskiej i światowej”.

 

Uczniowie do specjalnie przygotowanej skrzynki oznaczonej logo akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wrzucali propozycje tytułów książek, które, ich zdaniem, powinny wzbogacić zbiory biblioteki szkolnej. Swoje propozycje zgłaszali także nauczyciele oraz rodzice naszych uczniów. Z propozycji dostarczonych przez czytelników powstała lista zbiorcza, która będzie podstawą realizacji zakupów.

Ustalony został harmonogram działań związany z realizacją programu NPRC. Do akcji włączyli się nauczyciele. Opracowano terminarz realizacji projektów edukacyjnych w każdej z klas Technikum nr 4 Transportowego oraz nazwiska osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Samorząd uczniowski oraz Rada Rodziców działająca przy CKZiU pozytywnie zaopiniowały propozycje zakupu nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Wkrótce nastąpi ich realizacja!

Galeria zdjęć: 
Pliki do pobrania: 
ZałącznikWielkość
Plik konkurs_fotograficzny.docx50.39 KB
Plik konkurs_literacki.docx14.94 KB
PDF icon ksiazki_nprc.pdf385.69 KB