Debata „Dialog międzykulturowy a mowa nienawiści”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Debata „Dialog międzykulturowy a mowa nienawiści”

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu w dniu 03.04.2019 r. gościła uczestników debaty pn. „Dialog międzykulturowy a mowa nienawiści”.

Debata została zorganizowana przez Wydział Polityki Społecznej Miasta Sosnowca,Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25.

Honorowy Patronat objął Biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej oraz Arkadiusz Chęciński Prezydent Sosnowca, patronat medialny Telewizja Polska S.A oddział w Katowicach, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Arkadiusz Chęciński.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli przedstawiciele różnych środowisk  przedstawiciele Samorządu, Urzędu Miasta, Sądu, Policji. W debacieuczestniczyli także dyrektorzy, nauczyciela pedagodzy, psycholodzy oraz uczniowie sosnowieckich szkół.

W pierwszej części debaty eksperci: mgr Marzena Hajdecka psycholog z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25, ks. dr Michał Knapik WicedyrektorWydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, młodszy inspektor Krzysztof KazekPełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka przedstawili problematykę mowy nienawiści z chrześcijańskiego, psychologicznego oraz prawnego punktu widzenia.

Po wystąpieniu ekspertów odbyła się otwarta część  debaty w której wzięli udział  zaproszeni goście: ks. dr. Adam Palion Przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Katowickiej Kościoła Rzymskokatolickiego, Włodzimierz KacPrzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, Abdul JabbarKoubaisyPełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Wszyscy byli zgodni co do potrzeby podejmowania wspólnych działań na rzecz budowania szacunku dla każdego człowieka bez względu na wyznanie, pochodzenie czy płeć.Odpowiedzią na pytanie o możliwość dialogu międzykulturowego mogą być słowa moderatora debaty Romana Bodziocha, który w sposób żartobliwy stwierdził:„Patrząc na scenę, gdzie obok siebie zasiedli: ksiądz katolicki, wyznawca judaizmu, wyznawca islamu i jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przyjechali razem jednym samochodem to można przekonać się naocznie, że dialog międzykulturowy jest niewątpliwie możliwy”.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że sama debata oraz przemyślenia, które się na niej pojawiły będą impulsem do dalszych działań nie tylko na poziomie miejskim, ale także w środowiskach lokalnych.