Dzień kolejarza w Technikum nr 4 Transportowym

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Dzień kolejarza w Technikum nr 4 Transportowym

Grupa ponad 40 uczniów Technikum nr 4 Transportowego z okazji Dnia Kolejarza wzięła udział w wycieczce związanej z kierunkiem kształcenia. Celem wycieczki był oddział Zakładu Taboru Czechowice-Dziedzice, a wyjazd, który odbył się w dniu 24 listopada,  był możliwy dzięki współpracy CKZiU z PKP Cargo SA. Duży wkład w zorganizowanie wycieczki miał ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły Jonatan Biela.  Po dotarciu do celu, uczniowie przeszli szkolenie BHP i zapoznani zostali ze specyfiką pracy i zakresem prac prowadzonych na terenie zakładu. Zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz kaski ochronne, udali się następnie na zwiedzanie poszczególnych hal.  Można było zobaczyć lokomotywę serii ET41, na  przykładzie której, zostały omówione poszczególne elementy lokomotywy.  Uczniowie od środka - łącznie z kabiną maszynisty oraz przedziałem maszynowym- mogli zobaczyć także lokomotywę serii ET22, zmodernizowaną przez zakład ZNLE Gliwice, obecnie Newag. Główną jednakże  atrakcją tego wyjazdu była prezentacja najnowszego  nabytku PKP Cargo - lokomotywy firmy Simens z rodziny Vectron  „ EU46-515”,  na przykładzie której pokazano działanie  pola elektromagnetycznego. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pojazdu od wewnątrz włącznie z nowoczesnym pulpitem maszynisty. Ciekawostką był fakt, że obok tej najnowszej lokomotywy Vectron zakupionej w 2016 roku,  stała najstarsza czynna Lokomotywa EP03-01, wyprodukowana w 1951 roku. Była to więc okazja do porównania, jak na przestrzeni lat zmieniały i unowocześniały się lokomotywy. Pobyt w kolejnej hali dostarczył nowych wrażeń: pojawiła się możliwość zajrzenia pod lokomotywę spalinową SM31 oraz zwiedzenia zmodernizowanej lokomotywy serii ET41. Z bliska można było również zobaczyć wózki jezdne. Pod koniec wycieczki uczniowie w sali szkoleniowej przeszli krótki test podsumowujący wiedzę wyniesioną z całego dnia.