POLSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> POLSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI

10.10.16 w ramach współpracy CKZiU z Fundacją Evens  zorganizowano na terenie Technikum nr 6  Grafiki, Logistyki i Środowiska debatę oraz warsztaty na temat naszej demokratycznej tożsamości. W spotkaniu oprócz młodzieży wzięli udział również przedstawiciele dyrekcjiCKZiU: dyrektor Jacek Górski, wicedyrektor Zbigniew Zalas , a także z ramienia władz miasta opiekun Młodzieżowej Rady Miasta- asystent Prezydenta Sosnowca-p. Mateusz Bochenek. Czy mamy  w Europie zestaw wartości podzielany przez wszystkich? Jeśli tak, czy wszyscy interpretujemy je tak samo? Czy Unia Europejska jest wspólnotą opartą na wartościach?  Na takie m.in. pytania odpowiadała młodzież, biorąca udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Warsztaty poprowadziła p. Magdalena Braksator i p. Krzysztof Lubiniecki. Honorowym gościem był  współzałożyciel Amnesty International w Polsce p. Bogusław Stanisławski.W pierwszej części warsztatu uczestnicy mieli za zadanie  przyjrzeć się swoim własnym pomysłom dotyczącym wartości. Jakie wartości uczestnicy uważają za istotne dla społeczeństwa, w którym można żyć? Druga część warsztatu to porównanie pomysłów uczestników z wartościami przedstawionymi w filmie “I am Europe”. Trzecia część stanowiła bliższe przyjrzenie się kontekstowi europejskiemu: jak Unia Europejska przekłada te wartości na konkretne działania? Czy to wystarczy? Uczestnicy  omawiali życiowe przykłady tego, jak UE interpretuje te wartości oraz – tam, gdzie jest to potrzebne – formułuje swoje rekomendacje. Następnie wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy, z których każda omówiła jeden konkretny aspekt.Na zakończenie warsztatu wartości zostały umieszczone w kontekście uniwersalnym- przekazała organizatorka Dnia Solidarności…-p. Bożena FulasNauczyciele natomiast otrzymali narzędzia do realizowania w szkole lekcji opartych na wartościach europejskich.