Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wycieczka do Warszawy

Ferie zimowe to doskonała okazja do ciekawego spędzenia czasu wolnego, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. W dniach 19-20 stycznia 2017 r. grupa uczniów uczących się na kierunku technik transportu kolejowego miała okazję uczestniczyć w wycieczce naukowej do Warszawy. Podczas wyjazdu młodzi pasjonaci kolejnictwa poznali możliwości jakie stwarza symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. Symulator - to kolejne działanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które wpływa na poprawę bezpieczeństwa na kolei. Jest to  pierwszy tego typu sprzęt w Polsce, szkolenia na nim pozwalają doskonalić kwalifikacje dyżurnych i pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Symulator odwzorowuje istniejące lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym: Mińsk Mazowiecki, Sulejówek Miłosna, Mrozy. Posiada trzy miejsca dla trenujących i jedno dla instruktora. Na kilkunastu monitorach odwzorowane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Nasi uczniowie, pod czujnym okiem instruktorów,  mogli poznawać specyfikę przyszłej pracy, doskonaląc swoje umiejętności na stanowisku dyżurnego ruchu.

Młodzież została również zaproszona do Centralnej Dyspozytury spółki PKP PLK S.A. w Warszawie. W siedzibie Spółki mogli obejrzeć między innymi: Centrum Zarządzania Kryzysowego, bazę danych spółki oraz mieli okazję spotkać się z twórcami rozkładów jazdy. Wspaniała pogoda, pozytywne emocje towarzyszące wycieczce, tylko utwierdziły naszych uczniów w słuszności wyboru przyszłego zawodu. Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali: prof. Lucyna Kleszcz, prof. B. Wojciechowska i prof. Krzysztof Czyż.