PODWÓJNY SUKCES UCZNIÓW Z „KILIŃSKIEGO”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PODWÓJNY SUKCES UCZNIÓW Z „KILIŃSKIEGO”

Uczniowie Technikum Nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu - Sebastian Przybyłowski (3AG5) i Iwo Barański (2ST) zostali finalistami X Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim pod hasłem: Dmowski wychowawcą narodu. Temat Konkursu: „Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnażaniem i nie biorąc udziału w ich obronie.” Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Metropolity Białostockiego, Wojewody Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Sebastian Przybyłowski zdobył uznanie Jury i wyróżnienie w kategorii: praca plastyczna.
Iwo Barański zdobył szczególne wyróżnienie finalisty w kategorii praca plastyczna, a ponadto godnie reprezentował szkołę w kategorii: esej.
Natomiast pani Cecylia Bielnik została wyróżniona za wkład w szerzenie idei konkursu i opiekę nad pracami laureatów.
 Uczniowie i nauczyciel - opiekun Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego” zostali zaproszeni przez Organizatora Konkursu – Fundację Obowiązek Polski do Białegostoku. W dniach 3 – 4 marca 2022 roku uczestniczyli w uroczystej gali wręczenia nagród w auli Kina TON w Białymstoku, wystawie pokonkursowej, spektaklu „Dzieci z naszego podwórka” Teatru „Słudzy Jej Królewskiej Mości"” oraz dwudniowej konferencji naukowej.
3 marca 2022 roku odbyły się trzy naukowe panele dyskusyjne: Dmowski - polityk i organizator, Wpływ Dmowskiego na młode pokolenie oraz Dmowski – twórczość publicystyczna i literacka.
Moderatorem spotkań był dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
a wśród prelegentów znaleźli się: prof. Jan Żaryn - prezes Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, Dariusz Wasilewski - prezes Fundacji Obowiązek Polski, dr Iwona Woroniecka z Uniwersytetu
w Białymstoku i dr Tomasz Madras z Politechniki Białostockiej.
Natomiast 4 marca 2022 roku uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodniczo-Historyczne – Dwór Lutosławskich w Drozdowie koło Białegostoku i ponownie uczestniczyli w konferencji naukowej.
Pierwszy z wykładów: Endecja w Łomżyńskim wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz, kierownik Oddziałowego Biura Badań Naukowych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku,
prof. Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolejny wykład: Klucz
do Dmowskiego wygłosił Tomasz Szymański, kustosz Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich
w Drozdowie. Konferencję naukową zakończył wykład: Związki Dmowskiego z rodziną Lutosławskich, który wygłosił Marcin Rydzewski, kustosz Muzeum w Drozdowie.
Dwudniowa wycieczka zakończyła się odwiedzeniem miejsca pamięci o bohaterach regionu oraz zwiedzaniem i podziwianiem architektury Białegostoku.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!

 

Galeria zdjęć: