Żywa lekcja historii w CKZiU Technikum nr 6

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Żywa lekcja historii w CKZiU Technikum nr 6

13.12.2021 z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyło się spotkanie z aktywnym działaczem opozycji w czasach PRL, panem Jackiem Machurą.  Słowo wstępu wygłosił wicedyrektor CKZiU p. Zbigniew Zalas. Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia, należy wyrazić ogromny szacunek tym wszystkim działaczom Solidarności, którzy byli internowani podczas stanu wojennego i bronili najwyższych wartości. W lekcji historii wzięli udział uczniowie klasy II gb z wychowawczynią, a zarazem polonistką p. Bożeną Fulas. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, a zarazem skupieniem słuchali  relacji  naocznego świadka wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Aktywnie uczestniczyli w wykładzie i zadawali wiele pytań związanych z tamtym okresem. To była wspaniała lekcja patriotyzmu!
Pan Jacek Machura 13 XII 1981 r. został internowany. Przebywał kolejno w Zakładach Karnych w Strzelcach Opolskich, Uhercach, Rzeszowie Załężu. W czerwcu 1982 r. podczas internowania brał udział w strajku głodowym, którego uczestnicy domagali się zniesienia stanu wojennego oraz zwolnienia internowanych. i aresztowanych. W dniu 7 VII 1982 r. zbiegł ze szpitala. Ukrywał się do 2 IX 1982 r., kiedy to został zatrzymany i ponownie umieszczony w Rzeszowie-Załężu. Decyzję o internowaniu uchylono w dniu 11 XII 1982 r.
Jako działacz podziemia związkowego podlegał inwigilacji szczególnej prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa PRL od 1981 r. do 1984 r. kiedy wyemigrował wraz z rodziną do Australii. Do Polski powrócił w 1996 r.

Lekcja historii w Technikum nr 6 w Sosnowcu. Internowany Jacek Machura opowiedział o swoich przeżyciach w stanie wojennym | Sosnowiec Nasze Miasto
--
Lekcja historii w Technikum nr 6 w Sosnowcu. Internowany Jacek Machura opowiedział o swoich przeżyciach w stanie wojennym | Dziennik Zachodni