„MYŚLĘ WIĘC NIE BIORĘ” – STOP DOPALACZOM. Nowe horyzonty w profilaktyce

Strona główna >> Node >> „MYŚLĘ WIĘC NIE BIORĘ” – STOP DOPALACZOM. Nowe horyzonty w profilaktyce

W auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu w dniu  27.04.2016r. odbyła się debata „MYŚLĘ WIĘC NIE BIORĘ” – STOP DOPALACZOM.Nazwa została zaczerpnięta z programu autorskiego realizowanego wCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

Honorowy Patronat nad  Debatą objął Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, patronat medialny Telewizja Polska S.A oddział w Katowicach oraz Wiadomości Zagłębia.

               Uroczystego otwarcia debaty dokonali przedstawiciele organizatorów Elwira Kabat – Georgijewa Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, Edyta Uchnast reprezentująca Gminną Komisję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Sosnowcu  oraz Jacek Górski Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.

               Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli również przedstawiciele władz Miasta, Samorządu oraz różnych podmiotów zajmujących się profilaktyką.Obecni byli:Mateusz Rykała Wiceprezydent Miasta Sosnowca, Wilhelm Zych Przewodniczący Rady Miejskiej, Mateusz Bochenek – Asystenta Prezydenta Miasta, Zbigniew Cebo DyrektorPowiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Bożena Bucka Dyrektor Metis w Katowicach. W debacie uczestniczyli także dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta orazmłodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna sosnowieckich szkół.

               Rolę ekspertów pełnili przedstawiciele podmiotów zajmujące się profilaktyką:

Andrzej Wojciechowski -  Inspektor Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Sosnowca

Sonię Kepper  - Oficer Prasowy  Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu

Magdalena Kawka -  Dyrektor  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu

Aleksandra Kruszyńska reprezentującą  Regionalny Ośrodek  Metodyczno – Edukacyjny Metis w Katowicach

Marzena Hajdecka psycholog z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25

W pierwszej części debaty eksperci zaprezentowali działania w sferze profilaktyki różnych podmiotów działających na terenie  Miasta Sosnowca. Następnie odpowiadali na pytania zadane przez moderatora dotyczące strategii działań profilaktycznych. Mimo szerokiego spektrum wypowiedzi eksperci byli zgodni co do potrzeby stworzenia spójnego systemu działań. Podkreślano również, iż obok rzetelnego informowania o konsekwencjach zażywania substancji psychoaktywnych, należy kłaść nacisk na strategie związane z integralną profilaktyką, która kładzie nacisk na wszechstronny rozwój człowieka.

W otwartej części debaty padło wiele cennych uwag, refleksji jak również pytań zarówno ze strony obecnych psychologów, dyrektorów jak również uczniów sosnowieckich szkół.Eksperci jak również uczestnicy debaty byli zgodni, że w programach profilaktycznych należy położyć większy nacisk na promowanie zdrowego stylu życia oraz, wspieranie postaw związanych z rozwijaniem zainteresowań, pasji wśród młodzieży. W tym kontekście Kinga Baranowska – Jaworek specjalista do spraw Marketingu i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w dynamicznej prezentacji przedstawiła Bibliotekę jako miejsce kształtowania pozytywnych zachowań, rozwijania pasji i zainteresowań

Ostatnim akcentem debaty było wystąpienie iluzjonisty Tomasz Kabisa z programem „Nie daj się zwieść iluzji. Stop dopalaczom”. Młody artysta nie tylko „oczarował” widzów swoim kunsztem, ale również dał mocny przekaz, iż warto realizować swoje marzenia i wytrwale dążyć do celu.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że sama debata i zaproponowane na niej rozwiązania będą impulsem dla działań nie tylko na poziomie miejskim, ale również w środowiskach szkolnych.

Galeria zdjęć: