„KILIŃSKI” UCZCIŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKIEGO GETTA

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> „KILIŃSKI” UCZCIŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKIEGO GETTA

W środę, 19 kwietnia 2023 roku - w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim - uczniowie i nauczyciele Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego im. Jana Kilińskiego CKZiU i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 7 Samochodowo-Mechatronicznej CKZiU w Sosnowcu – pamiętali o walczących Polakach pochodzenia żydowskiego i uczcili ich pamięć.
Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej, społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile 2023 zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której honorową ambasadorką została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka „Zdążyć przed Panem Bogiem". Na motywach tego reportażu literackiego powstała animacja. W projekcji filmu wzięli udział wszyscy uczniowie naszego technikum i szkoły branżowej w czasie lekcji historii z panią Małgorzatą Rodek-Stanek, która przygotowała również okolicznościową gazetkę na korytarzu szkolnym, przy pracowni historycznej.
Społeczność „Kilińskiego” miała również możliwość zapoznania się z prezentacją multimedialną poświęconą powstaniu w warszawskim getcie autorstwa Remigiusza Piętki - tegorocznego maturzysty, ucznia klasy 4AG5. Pokaz prezentacji zorganizowali uczniowie klasy 4AP5 wraz z wychowawcą, panią Cecylią Bielnik. Nad techniczną stroną wydarzenia czuwał Kamil Grociak, uczeń klasy 4AP5, a o stosowną do chwili dekorację i aranżację przestrzeni zadbali uczniowie klasy 4AP5: Piotr Kowalski, Dawid Szata i Dawid Mączyński. Natomiast pani Marzena Hajdecka przygotowała dokumentację fotograficzną oraz wpisy na Facebooku i Instagramie szkoły.
Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie.
Wkraczając do getta z zamiarem jego całkowitej likwidacji, Niemcy spotkali się ze zbrojnym oporem około 700 bojowników żydowskich. Podejmując walkę, młodzi powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo, ale wiedzieli, że „(…) trzeba umierać publicznie, na oczach świata”. Dlatego wybrali heroiczną śmierć z bronią w ręku. A ci, którym udało się przeżyć powstanie w getcie, walczyli w powstaniu warszawskim w 1944 roku.
Pamiętamy, nie tylko wtedy, gdy organizowana jest #AkcjaŻonkile.
Pamiętamy! #ŁączyNasPamięć. 
„Kiliński” pamięta!

 

Galeria zdjęć: